Kronika

Kronika

Roku 1958 založili dva příznivci lukostřelby, Petr Jaško a Květoslav Lejsek, brněnský lukostřelecký oddíl. První nesmělé pokusy se konaly na dvoře závodu Drukov na Cejlu, kde oba pracovali. Pod patronátem oddílu TJ Start Praha pak uspořádali v květnu téhož roku náborový závod na hřišti v Kounicově ulici, kde se přihlásili další zájemci z řad diváků.

stit-lo-brno-1

Následující rok trénovali na hřišti VTA v Pisárkách, kde si dokonce vybudovali val se slaměnými rohožemi.

V roce 1960 se oddíl poprvé účastnil Mistrovství republiky v lovecké střelbě lukem, které se tehdy konalo v Náchodě. Pro zajímavost uveďme, že všichni brněnští lukostřelci stříleli v tomto závodě luky dřevěnými, zatímco ostatní laminátovými.

V následujícím roce už získal Petr Jaško v sestavě 2xFITA bronzovou medaili nástřelem 2031 bodů a titul Mistra republiky na 2×70 metrů v novém československém rekordu 541 bodů.

Roku 1963 se poprvé konala Cena Startu Brno.

V zářijových dnech roku 1967 se šestice brněnských lukostřelců v historických kostýmech éry Jana Lucemburského zúčastnila oslav znojemského vinobraní, přičemž událost natáčela a vysílala Československá televize včetně záběrů střelby našich lukostřelců.

Roku 1974 uzavřel TJ Start Brno a Myslivecký svaz smlouvu, na jejímž základě mohl lukostřelecký oddíl trénovat ve vymezeném prostoru Mysliveckého stadionu v Soběšicích. Lukostřeleckou bariéru v prostoru baterie na travnaté ploše si pak postavili sami členové oddílu.

Koncem šedesátých let trvale klesala členská základna a tudíž i aktivita celého oddílu lukostřelby. Krizi se podařilo na čas překonat až v polovině let osmdesátých s příchodem nové generace střelců. Avšak již roku 1987 se oddíl téměř rozpadl, neboť jediným aktivním členem zůstal Augustin Kůra. Situace se postupně lepšila a od roku 1989 se začaly hledat prostory pro vybudování nové střelnice.

V dubnu 1992 pořádal náš oddíl v hale na Lesné 2. Mistrovství ČSFR dospělých a dorostu v halové lukostřelbě, kterého se zúčastnilo 84 střelců. Následující desetiletí bylo ve znamení mravenčí práce, která byla roku 2001 korunována nominací Ivo Soukupa do reprezentačního výběru dorostenců.

V roce 2004 se oddíl rozrostl na 69 registrovaných členů, přičemž s nárůstem členské základny opět vyvstala potřeba nové střelnice. Toho roku byl rovněž reorganizován výbor, který má od té doby více členů, a tak se zkušení střelci-trenéři mohou věnovat svým svěřencům.

Na konci roku 2005 jsme se sešli na Vánoční besídce, kterou jako náš host navštívil i David Kostelecký, šestý střelec na OH 2000 v Sydney (a první na OH 2008 v Pekingu:-)

Po letech, kdy se oddíl potácel na hraně existence, se konečně podařilo oprášit zašlou slávu brněnské lukostřelby a do Brna přivézt opět nějaké tituly a medaile. Nejprve to byl úspěch Marie Valáškové, která se v zimě 2006 stala mistryní republiky v kategorii ženy – divize reflexní luk.

Na tento úspěch navázal Petr Verner, který v létě 2008 získal titul mistra republiky v terčové lukostřelbě v kategorii muži – divize kladkový luk. Tento rok jsme také uspořádali týdenní lukostřelecké soustředění ve Valtínově pod vedením Dany Křížové, kde jsme zlepšovali svou střeleckou techniku, pečovali o vybavení a v neposlední řadě stmelovali kolektiv u večerních táboráků.

Potom následoval úspěch ženského družstva v halové sezoně 2009, kdy obsadilo stříbrnou pozici na mistrovství republiky v halové lukostřelbě ve složení Dana Křížová, Alena Procházková, Marie Valášková a hostující Terezie Bellingová z 1. KLK Praha. Tento rok náš oddíl také zabodoval na MČR žáků a žákyň, kde získala Kristýna Jandová stříbrnou medaili v kategorii starší žákyně. Zásluhou Jiřího Salajky jsme se v zimě také rozjeli do Alp, kde jsme luky vyměnili za lyže a sáně a opět podpořili přátelskou atmosféru v oddíle.

Dalším velkým úspěchem, který v Brně vyvolal mnoho radosti a pýchy, byl titul mistra republiky v nejobsazenější kategorii muži, divize olympijský luk, jenž vystřílel Václav Bednář v létě 2009. Ten samý rok také Petr Verner splnil reprezentační limity nejvyšší třídy v divizi kladkový luk.

V zimě 2010 jsme navázali na úspěšnou akci z předchozího roku a opět vyrazili do Alp. Rok 2010 byl pro brněnskou lukostřelbu též úspěšným, a to jak z hlediska dlouhodobých soutěží, tak i mistrovství republiky. Největší radost vyvolal Pavel Berlinský, který dovezl titul mistra republiky v kategorii senioři, divize olympijský luk a zároveň se svým družstvem ve složení Pavel Berlinský, Jiří Šusta a Svatopluk Tšpon obsadil i bronzovou příčku v soutěži družstev. Tento rok se můžeme pochlubit úspěchem i z terénní lukostřelby: Petr Verner se na MČR v kategorii muži – kladkový luk umístil na bronzové příčce.

V následujícím roce 2011 jsme opět mohli slavit mistrovský titul zásluhou Petra Vernera,  který zvítězil na MČR v terčové lukostřelbě v divizi kladkový luk. Také velmi potěšil Václav Bednář, který vysoutěžil stříbrnou medaili jak v jednotlivcích, tak v družstvech spolu s Jiřím Salajkou a Karlem Sedláčkem. Úspěšná byla i Dana Křížová, která hostovala v ostravském družstvu a získala bronzovou medaili. V terénní lukostřelbě slavila úspěch na MČR bronzová Ivana Milbachová. Kolektiv v oddíle pomohl stmelit i letní tábor ve Valtínově, který pro nás skvěle připravila Dana Křížová.

V roce 2012 opět zazářili senioři a z halového MČR si dovezli zlatou medaili a mistrovský titul ze soutěže družstev ve složení Jiří Šusta, Svatopluk Tšpon a hostující Ladislav Svoboda. V létě pak potěšil Michal Sivák, který získal bronzovou medaili v nejobsazenější kategorii mužů, reflexní luk. Bronz také přivezl Svatopluk Tšpon v kategorii senioři a mužské družstvo ve složení Václav Bednář, Jiří Salajka, Karel Sedláček.

Také rok 2013 byl pro náš oddíl úspěšný a řada našich členů přivezla medaile z mistrovských soutěží. Ivana Milbachová se postarala o stříbrnou medaili v halové lukostřelbě v divizi holých luků. V létě pak vybojoval mistrovský titul a zlatou medaili v terčové lukostřelbě mezi muži Václav Bednář. Další titul a zlaté medaile přidalo mužské družstvo kladkových luků ve složení Michal Sivák, Petr Verner a hostující Leoš Bartoš. Michal Sivák navíc získal i bronzovou medaili jako jednotlivec. Úspěchy jsme slavili i v terénní lukostřelbě, kde skončili bronzoví Petr Verner s kladkovým lukem a Ivana Milbachová s holým. Kromě sportovních akcí jsme se opět snažili podpořit i společného oddílového ducha, když na tradici oblíbených lukostřeleckých táborů navázal Václav Bednář.

Rok 2014 byl pro náš oddíl velmi náročný. Na halovém MČR, které jsme pořádali, získali stříbro Svatopluk Tšpon v kategorii seniorů a družstvo mužů s kladkovým lukem ve složení Vít Novák, Michal Sivák a Petr Verner. Bronzové medaile vybojovali Karel Sedláček mezi muži a Ivana Milbachová s holým lukem. Na začátku letní sezóny nás však opustilo 17 výkonnostních střelců a tak se činnost oddílu zaměřila na stabilizaci naší činnosti a zacelení ztráty v členské základně. I přes tyto těžkosti jsme slavili úspěch na MČR  v terčové lukostřelbě, kde Lucie Halová získala stříbrnou medaili s kladkovým lukem.

V roce 2015 jsme úspěšně pokračovali ve  sportovní i společenské činnosti. Radost nám udělal Michal Sivák, který z halového MČR přivezl bronzovou medaili ze soutěže kladkových luků jednotlivců i jako člen prostějovského družstva. Společného oddílového ducha jsme stmelili na zábavném víkendovém soustředění na střelnici na Mysliveckém stadionu, který pro nás připravili Eva Praxová a Jindřich Vondruška.

V roce 2016 jsme měli početné zastoupení na mistrovských soutěžích a medaile dovezl Michal Sivák, který v terčové lukostřelbě s kladkovým lukem vybojoval bronzovou medaili v jednotlivcích a navíc jako člen prostějovského družstva získal i zlatou medaili a mistrovský titul. Tréninková skupina dorostu a žactva se úspěšně rozrostla a pod vedením našich trenérů se mladým brněnským lukostřelcům také začíná dařit. 6. místo Michaely Juráčkové v kvalifikaci MČR žactva v terčové lukostřelbě je velkým příslibem do budoucna.

Následující rok 2017 jsme slavili velký úspěch na halovém mistrovství, kde si naši střelci s reflexním lukem Jan Kohoutek, Martin Ondra, Jakub Prax a Karel Souček vystříleli zlatou medaili a mistrovský titul v prestižní kategorii družstev mužů. Martin Ondra navíc přidal skvělé druhé místo mezi jednotlivci. V létě jsme znovu vyrazili za hranice domovské střelnice, když pro nás Martin Ondra, Jan Kohoutek a Marek Dostál připravili čtyřdenní soustředění v krásném prostředí Moravského krasu.

 

Těšíme se na další úspěchy a vydařené akce v roce 2018 🙂